Tuesday, November 12, 2019
   
Text Size

Posjeta Gazi Husref-begovoj biblioteci

Grupa učenika Mješovite srednje škole Lukavac u pratnji svojih profesora posjetila je dana 2. novembra 2018. godine Gazi Husref-begovu biblioteku u Sarajevu. Učenici i profesori imali su priliku upoznati se sa radom najstarije biblioteke na Balkanu, koja je svoj rad započela davne 1537. godine kao vakuf plemenitog Gazi Husref-bega. Biblioteka danas ima oko 100.000 bibliotečkih jedinica, od toga oko 10.000 vrijednih rukopisa na bosanskom, arapskom, turskom i perzijskom jeziku. Učenici i profesori pogledali su čitaoničke prostore, konferencijske sale, depoe knjiga, te stalnu muzejsku postavku koja djeluje u okviru ove biblioteke, a nezaobilazna je adresa za ozbiljnije istraživače kulturne historije naših naroda.